Windows puchnie – brak miejsca na dysku C, rozwiązanie problemu.

Zwiększenie miejsca na dysku C, za pomocą przeniesienia katalogów.

Dla wtajemniczonych chodzi o linkowanie katalogów w Windowsie. Zapewnia to przeniesienie dowolnego katalogu w taki sposób, że aplikacja z niego korzystająca nie zauważy, że jej pliki są w zupełnie w innym miejscu. Bardzo się to przydaje gdy mamy więcej partycji, a dysk C jest całkowicie zajęty i nie da się już nic zainstalować, czy zaktualizować systemu. Przykład pokażę na przykładzie przeniesienia katalogu poczty programu Thunderbird.

 

Przenosimy Thunderbirda za pomocą linkowania.

Przenosimy cały folder Thunderbirda do dowolnego folderu na innym dysku (w tym folderze znajduje się cała nasza poczta – C:\Users\<nazwa-uzytkownika>\AppData\Roaming\Thunderbird\). Po tej operacji na dysku gdzie wcześniej był program pocztowy, już nie powinno być żadnego katalogu Thunderbird. W jego miejsce po procesie linkowania, pojawi się nazwa linku Thunderbird. Gdybyśmy go zostawili, to w procesie linkowania otrzymamy komunikat “Nie można utworzyć pliku, który już istnieje”

W tym przykładzie pliki pocztowe przenosimy do katalogu FolderyLinkowane na dysku D. Poniżej znajduje się metoda, którą trzeba wpisać do okna terminala CMD. Terminal wywołujemy klikając na Start wpisujemy w okienku wyszukiwania cmd i uruchamiamy jako administrator (prawy klawisz – opcja uruchom jako administrator).

mklink /d "C:\Users\<nazwa-uzytkownika>\AppData\Roaming\Thunderbird\" "D:\FolderyLinkowane\Thunderbird"

 

Jeśli proces się powiedzie dostaniemy stosowny komunikat: “Łączenie symboliczne utworzone”.

Teraz już można uruchomić program pocztowy i powinno działać wszystko jak dawanej. A my mamy więcej miejsca na C.

Taką operację można stosować do wielu innych katalogów, niekoniecznie użytkownika ale także systemowych Windows. Nie testowałem oczywiście wszystkich ale jeśli proces linkowania działa już na samym początku uruchamiania systemu (windows core), to można pokusić się o przeniesienie nawet dowolnego katalogu systemowego. Przydatne jest też przeniesienie np: Windows Update, który znajduje się tu: C:\Windows\SoftwareDistribution\ są to pliki potrzebne do aktualizacji systemu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.