Windows puchnie – brak miejsca na dysku C, rozwiązanie problemu.

Zwiększenie miejsca na dysku C, za pomocą przeniesienia katalogów, linkowanie.

Dla osób obeznanych z tematyką istnieje możliwość linkowania katalogów w systemie Windows. Dzięki temu można przenieść dowolny folder w taki sposób, że aplikacja korzystająca z niego nie zauważy, że jej pliki znajdują się w innym miejscu. Jest to szczególnie przydatne, gdy posiadamy więcej partycji, a dysk C jest całkowicie zajęty i nie możemy niczego więcej zainstalować ani zaktualizować systemu. Pokażę to na przykładzie przeniesienia folderu poczty programu Thunderbird.

Przenosimy Thunderbirda za pomocą linkowania.

Po przeniesieniu całego folderu Thunderbird na dowolny inny dysk (zazwyczaj znajduje się on tutaj: C:\Users<nazwa-uzytkownika>\AppData\Roaming\Thunderbird), możemy użyć funkcji linkowania, która pozwoli aplikacji korzystającej z poczty na działanie tak, jakby pliki znajdowały się w pierwotnym miejscu. Aby to zrobić, należy usunąć folder Thunderbird (tam, gdzie wcześniej był program pocztowy), a następnie utworzyć link symboliczny o nazwie Thunderbird, wskazujący na nowe miejsce przechowywania plików pocztowych.

Przykładowo, jeśli chcemy przenieść pliki pocztowe do folderu FolderyLinkowane na dysku D, musimy wpisać w oknie terminala CMD (uruchomiony w trybie admina) następującą komendę

mklink /d "C:\Users\<nazwa-uzytkownika>\AppData\Roaming\Thunderbird\" "D:\FolderyLinkowane\Thunderbird"

Dzięki temu stworzymy link symboliczny o nazwie Thunderbird, który będzie wskazywał na folder FolderyLinkowane na dysku D, a aplikacja Thunderbird będzie działała tak, jakby pliki znajdowały się w pierwotnym miejscu.

Jeśli proces utworzenia linku symbolicznego zakończył się sukcesem, otrzymamy odpowiedni komunikat: Łączenie symboliczne utworzone.

Teraz możemy uruchomić program pocztowy i wszystko powinno działać poprawnie. Dzięki tej operacji zyskujemy więcej miejsca na dysku C.

Można stosować tę metodę do przenoszenia wielu innych katalogów, zarówno użytkownika, jak i systemowych w systemie Windows. Chociaż nie przetestowałem wszystkich, proces linkowania działa już na etapie startu systemu (Windows Core), co oznacza, że można pokusić się nawet o przeniesienie dowolnego katalogu systemowego. Przydatne może też być przeniesienie folderu Windows Update, który domyślnie znajduje się tutaj: C:\Windows\SoftwareDistribution. Są to pliki potrzebne do aktualizacji systemu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.